Petak, 15. studenoga 2019. u 17:00 – 18:00, u Velvet Pepper Studio, Vinogradska 6
Jedno prijeko potrebno predavanje o fasciji i ožiljcima te njihovim ulogama i važnosti tretiranja istih…
Iako nije novi pojam u ljudskoj anatomiji, tek odnedavna se sve više posvećujemo istraživanju uloge i funkcije fascije. Fascija je tkivo koje nema početnu ili krajnju točku, tkivo koje je prisutno na samom početku nastajanja svakog ljudskog bića, koja znači život, matrix tijela.
Anatomski gledano pojam fascija opisuje vezivno tkivo koje obavija sve strukture tijela. Iako ju je zapadna medicina dugo promatrala kao funkcionalno nepovezano tkivo, pokazalo se da se fascija tijela ponaša kao jedan sustav, prenoseći tonus i informacije po cijelom tijelu. Uzevši to u obzir- neravnoteža u jednom dijelu tijela preko fascijalnih lanaca utječe i na ostale dijelove tijela a postoje i istraživanja koja objašnjavaju kako fascija trenutno reagira na misli.
Budući da je fascija dio univerzalne inteligencije prirode u nama, rad prema njenim principima je u korijenu različitih terapija koje se bave dodirom. Rad s fascijom otkriva povezanost naše fiziologije tijela i cijele životne sila koja njome teče, predstavlja univerzalnu inteligenciju prirode izraženu kroz ljudsko tijelo.
OŽILJCI
Ožiljci nastaju kao posljedica oštećenja kože. Organizam rastom novog vezivnog tkiva nastoji nadoknaditi nastalo oštećenje.
Fibrozna tvorba može uzrokovati velike probleme lokalno ili u nekom drugom dijelu tijela. Preko fascije se može javiti osjećaj boli, tuposti, može ograničiti pokret, poremetiti posturu … Zarastanjem ožiljaka stvaraju se priraslice koje se hvataju za obližnje mišiće, organe, ligamente i fasciju.
Sva tkiva su međusobno povezana i jedna drugima prosljeđuju informaciju sve do centralnog živčanog sustava. Stoga, ožiljci na našem tijelu stvaraju mišićni disbalans jer ih mozak ne zna prepoznati budući da nema prijenosa informacije.
Svatko od nas trebao bi kontinuirano voditi brigu o svojim ožiljcima, kako nam ožiljci ne bi štetili zdravlju i sprečavali nas u svakodnevnim aktivnostima. Svi želimo imati vitalno i pokretljivo tijelo, zar ne?